A csakrák az emberi tudatosság fokozatainak szimbólumai.”
Carl Gustav Jung
A köztudatban a csakrarendszer a keleti kultúrákhoz kapcsolódik, holott már a perui sámánok is dolgoztak a csakrákkal, és ide vonatkozó hivatkozásokat találni a maja, inka, egyiptomi és a világ számos más ősi kultúráiban. Mindegyik közös jellemzője, hogy hasonlóságot vonnak a galaxis, Anyaföldünk és az ember felépítése között, valamint elismerik egy mindent átható és összekapcsoló energiaháló létezését.
Az ősi elméletek szerint az ember tengelye a hátgerinc és ezen a tengelyen vannak azok a rezgő központok, amelyek átengedik magukon az univerzum ősi energiáját. Ezeket hívjuk csakráknak, amelyek elhelyezkedése az emberi testen belül leginkább egy spirituális létrához hasonlítható.
A csakra szanszkrit eredetű szó, jelentése „kerék”, „energiaörvény”, amely arra utal, hogy a csakrák egyfajta energiatölcsérek, amelyek állandó működésben, forgásban vannak.
A csakrarendszerben az erő az energiák egyesítésből és egybefonódásból ered, ugyanis minden csakraszint az alatta lévő szintek kombinációjából születik, majd a tudat lefelé irányuló áramlata aktiválja. Ez a folyamatos, körforgásos áramlat biztosítja minden szint számára a létezést. A csakrák rendszere arra tanít bennünket, hogy az élet esszenciája soha nem az elkülönülésben, hanem az egységben és egészben kell meglátnunk.
Funkciójuk, hogy életerőt (energiát) áramoltassanak a fizikai testben, így biztosítva vitalitásunkat. Ezen finom részecskeáramlások által létrejött tereket a mai tudomány morfogenetikus vagy holografikus tereknek hívja és ezek a testünkben és környezetünkben is jelenlévő terek jelentős befolyással bírnak általános állapotunkra, egészségünkre és hangulatunkra is. Működésük tehát kulcs a testi-, lelki egészséghez.
A testen áthatoló, ugyanakkor az energiatesthez testhez tartozó főcsakrák mindegyike egy bizonyos idegdúchoz/idegfonathoz, és az endokrin rendszer belső elválasztású mirigyéhez, valamint a környékén található szervekhez kapcsolódik, így az egyes mirigyek hormontermelésén keresztül szabályozzák életfunkcióinkat, mentális- és érzelmi életünket. Amikor valamelyik működése nem kiegyensúlyozott, akkor az életenergia nem képes akadálytalanul áramolni és így problémák keletkezhetnek az adott test tájékon és/vagy kapcsolódó életterületen. Amikor egészségesen működnek, akkor az energia egyenletesen áramlik, mi pedig harmóniát és boldogságot tapasztalunk.
Tudatos perspektívából megközelítve, a betegség, a kellemetlen érzések, élethelyzetek nem ellenségek, hanem olyan figyelmeztető információk, életvitelünket visszajelző tanító folyamatok, amelyek arra utalnak, hogy egy csakra, és ezzel együtt az egész energiarendszer hol billent ki a harmóniából.
Különböző elméletek léteznek a forgási irányokra vonatkozóan, egyesek szerint a csakrák az óramutató járásával megegyezően forognak, ugyanabba az irányba, mint a galaxis spirális kajai, mások szerint egymással ellentétes irányban, férfiaknál és nőknél eltérően.
Ahhoz már kevesebb kétség fűződik, hogy például a belső szerveidhez hasonlóan, minden csakrádnak saját, egyedi, természetes frekvenciája van, ami a szivárvány színeinek egyikeként érzékelhető, ez ugyanis megfelel egy, a látható fényspektrumon belül elhelyezkedő valamely szín rezgésszámának. A színeknek a rezgése egyes érzelmek frekvenciájával is összepárosítható, így elindulva a serkentő, gerjesztő, izgató hatású vörös/piros színű gyökér csakrától, majd felfelé haladva az ünnepélyes, meleg, könnyed, de még élénkítő színű narancs-, és citromsárga csakrákon keresztül jutunk a szívcsakrához, ahol már lenyugszik a lelked, mert a zöld szín a nyugtató, derűs, békés, és pihentető érzetet kelti. Továbbhaladva a tiszta, tartózkodó, és hűvös érzetet keltő világos- és ibolyakék torok, és harmadik szem csakrákon keresztül, végül eljutunk a korona csakrához, amelynek a színe a halvány lila, ez pedig egy csendesítő, belső békét erősítő szín.
Érdekesség, hogy párhuzamba állítva a csakrák rendszerét a nyugati kultúrában használatos Maslow piramissal[1], azt tapasztaljuk, hogy ugyanazok az igények és szükségletek találhatóak, ugyanabban a sorrendben a két rendszer szintjein.
Neked, nekem, nekünk, embereknek 9 főcsakránk van, közülük 7 van a testen belül és 2 a testen kívül. A következő oldalakon a testen belüli csakrák ismertetése található. A csakrákhoz tartozóan találsz néhány hasznos tanácsot az étkezésre, jóga gyakorlatokra és a csakra harmonizálására vonatkozóan, valamint néhány kérdést arra az esetre, ha a csakraköveket meditációra és önfejlesztésre szeretnéd használni.
[1] Abraham Maslownak az 1950-es években kidolgozott, az egymásra épülő emberi szükségletek hierarchiáját leíró elmélete, amely azt vizsgálja, milyen késztetésekből fakad, valamint milyen erők állnak a viselkedés hátterében. Szintjei: fiziológiai szükségletek – biztonság és védelem – szeretet és összetartozás – önbecsülés – önmegvalósítás.