A természetgyógyászat reneszánszát éljük, a világban gyakorlatilag mindenhol megfigyelhető az ilyen jellegű irányzatok és technikák térhódítása, sőt, egyes országokban már azok egészségügyi rendszerekkel történő összekapcsolása is megkezdődött. Ugyanez igaz az eredetileg japán sinrin-joku elnevezésű erdőfürdőre is, amelyet Japánban, az USA-ban és Kanadában már receptre írhatnak fel az orvosok és remélhetőlen hamarosan így lesz ez az Európai Unió területén is.
A természetgyógyászat az ember természetes öngyógyító képességének segítésével és a természetben megtalálható anyagok gyógyító hatásaival, alkalmazásával foglalkozó irányzatok összefoglaló neve.
Wikipedia
Ha az ismertebb természetgyógyászati formákat vesszük alapul, akkor az erdőfürdő leginkább a fitoterápiához és az aromaterápiához hasonlítható (mindkettő a gyógynövényekből kinyert anyagokkal dolgozik), ugyanakkor annál sok szempontból lényegesen egyszerűbb, más szempontból viszont lényegesen komplexebb.
Egyszerűségében és 100 %-os természetességében rejlik a nagyszerűsége, ugyanakkor több tudományterülettel is szorosan összekapcsolható, így például ökológia, evolúcióbiológia, ökofilozófia, kvantumelmélet, általános rendszerszemlélet, mélylélektan, pszichológia, tudat antropológia.
Az erdőfürdő egyik karakterisztikája az, hogy az embert nem, mint indivíduomot kezeli, hanem élőkörnyezetének, ökológiai közegének részeként tekinti, hangsúlyozva az univerzumban mindenhol fellelhető összekapcsoltságot és egymásra utaltságot.
Kiindulási pontja az a tény, hogy az ember, több millió éve tartó egyedfejlődésének meghatározó részét, kb 99,9 %-át a természetben töltötte, így jelenlegi biológiai felépítése, fiziológiai működése és pszichés folyamatai is ehhez a közeghez lettek kalibrálva. Az ember, mint faj, csupán az elmúlt néhány ezer évben, különösen az elmúlt néhány száz évben távolodott el a természettől, és ez az idő csupán emberi léptékkel nézve tűnhet hosszúnak, az evolúció szempontjából szinte értelmezhetetlen.
Addig, amíg az emberi környezet rohamos léptekben fejlődik, addig az evolúció nem, vagy legalábbis sokkal lassabban működik. A humán tudatalatti még mindig a természetes környezet, a zöld és az erdős vidékek látványától boldog és kiegyensúlyozott, a természetes ösztönök elnyomása pedig komoly erőfeszítéseket igényel a civilizációs- és urbanizációs folyamatok hatásainak erősödésével párhuzamosan. Néhány év, évtized alatt nem lehetséges felülírni a több tízezer, százezer éve futó programokat. A természettől való elszakadás eredményeként, ennyi idő alatt csupán az érzékelés- és finomérzékelés butul le, holott az mindig is az emberi létezés alapjait és a túlélését biztosította.
Ráadásul ez nem történik „büntetlenül”, hisz a valóságban minden, amit teszünk, gondolunk, látunk, hallunk stb. meghatározott agyi kapcsolatokat hoz létre, vagy tart életben, és ezek eredményezik azokat a biokémiai folyamatokat, amelyek meghatározzák az emberi szervek és a teljes szervezet működését.
A holisztikus erdőfürdő szemlélet szerint minden betegség gyógyításának az alapja az ember természetes élőkörnyezetébe történő visszaintegrálása.
Egy átlagos, városi ember életéből például gyakorta teljesen hiányzik a kapcsolat a természettel, helyette folyamatosan olyan gyorsan változó ingerek bombázzák, amelyekkel az évmilliók során soha korábban nem találkozott, így azok ismeretlenek a számára, ez a körülmény pedig folyamatos stresszállapotot tart fenn a szervezetében. A stressz tulajdonképpen egy védekező mechanizmus, ami a természetellenes vagy veszélyesnek ítélt impulzusok hatására, kémiai vegyületeken keresztül aktiválódik (hormontermelés), így önmagában véve nagyon hasznos: kivéve, ha túl hosszú ideig egyfolytában működik. A tartós stressz eredményeként kibillen a szervezet biokémiai egyensúlya, gyengül az immunrendszer, ez pedig elkerülhetetlenül betegségek kialakulásához vezet (lásd civilizációs betegségek).
Minden élőlény esetében az egészség és a jólét feltétele az evolúciós folyamatok során kialakult biokémiai folyamatok megléte és megfelelő aránya, egyensúlya, valamint az, hogy minden (de legalábbis minél több) olyan anyag a szervezetbe juthasson, amelyekhez a szervezet ezen hosszú évmilliók alatt hozzászokott.
A tudomány az utóbbi évtizedekben kezdi felfedezni a növények által termelt fitoncid vegyületek emberi egészségre gyakorolt hatását és jelentőségét, sőt mostanra bizonyítást nyert, hogy ezek az esszenciális illóolajok, amelyek a növényeket védik a fertőzésektől és más megbetegedésektől, elengedhetetlenül szükségesek az emberi immunrendszer kiegyensúlyozott működése szempontjából is.
Az erdei párában terjengő fitoncidok közvetlenül fejtik ki a hatásukat, ezért az erdei pára belélegzésével azok hatása már rövid távon is érzékelhető. Ilyenek például az elillanó kételyek és félelmek, javuló közérzet és kedélyállapot (csökkenő stresszhormon- és vércukor szint), az egyensúlyba kerülő vérnyomás, vagy a csökkenő pulzus, vagy a tudatosan nem érzékelhető, ugyanakkor mérhető hatás, hogy javul a szervezet vírusokkal és daganatos megbetegedésekkel szemben adott immunválasza.
Az erdőfürdő az ember természetes jólétét hivatott visszaállítani, a legősibb gyógyító és öngyógyulást támogató közegben.
A fizikai egészség vonatkozásain túlmutatva, az erdőfürdő nagy hangsúlyt helyez a jelenleg zajló globális klíma- és ökológiai válságból fakadó, ún. ökológiai emberi psziché válság kezelésére, amely elsősorban abból fakad, hogy az egyén nem képes önmagát a természetes élőközegének a szerves részeként definiálni és kezelni, ez pedig szorongásokhoz, infantilis viselkedészavarokhoz, függőségekhez és fogyasztási kényszerekhez, zavart gondolkodáshoz, érzelmektől való elzárkózáshoz, elszigetelődéshez, kiüresedéshez és egyéb negatív jelenségek hosszú sorához vezethet. Ebből fakadóan az erdőfürdő nem meghatározott betegségek gyógyítását, hanem a természettel való beteg kapcsolat gyógyítását helyezi fókuszba, célja pedig a tudatos észlelési- és mentális folyamatok támogatása.
Összegezve a fentieket, a túlhajszolt, felpörgetett mindennapokban jól esik egy kis pihenő, egy meditatív erdei séta pedig mind élettani, mind pszichológiai szempontból kedvező hatással van az emberre. A japán erdőfürdő mozgalom ezeket a hatásokat felismerve és kutatásokkal alátámasztva dolgozta ki a módszertanát, még az 1980-as években.
Jelenlét, közösségi élmény, egyéni tapasztalás
Az erdőfürdő jellemzően 1,5 – 3 kilométeres csendes séta, olyan vezetett, csoportos foglalkozás, amely legalább kettő óra sétából áll, néhány megállóval. A megálló pontokon a résztvevők feszültségoldó gyakorlatokat, légzéstechnikákat, érzékszervi és meditációs gyakorlatokat végeznek, amelyek segítségével egyfajta módosult tudatállapotba kerülnek, újrakapcsolódnak a természettel és közvetlen, saját tapasztalásokat szereznek. Elmerülnek az erdő színeiben, formáiban, hangjaiban, illataiban, érzékelik a növényeket, vagy az erdei talajt a lábuk alatt, mindezeken keresztül pedig visszatérnek az ösztönös alaphelyzetükhöz, a jóléthez és a kiegyensúlyozottság, boldogság és az érzékszervi jelenlét, öngyógyító folyamatokat támogató állapotába kerülnek.
Mindez furcsának tűnhet így leírva, ki kell próbálni! Szeretem hangoztatni, hogy semmi olyan nem történik egy erdőfürdő alkalmával, amit egy átlagos felnőtt soha korábban ne tett volna életében, csak itt egy picit minden másként történik. A lényeg egyszerű: csak hagyd, hogy az erdő tegye a dolgát!
Nem csalás, nem ámítás, garantált élmény, 100 % természet.
Soron következő erdőfürdő programok a Csakra hacker Facebook oldalon:

A kuponok 1 fő, meghatározott számú erdőfürdő programon történő részvételére jogosítanak és más személy részére átruházhatóak.
Az ajándékkuponok digitális formában készülnek, igény esetén papír alapon is megrendelhetőek.
Az ajándékkuponok 2022.06.30.-ig használatóak fel.
A 2021. évi kuponajánlat 2021.12.31.-ig, vagy visszavonásig érvényes.

Mi a véleményed?