Az OM eredetileg egy hindu szent szimbólum, amely később jó néhány más vallás is átvett, mint például a buddhizmus, a szikhizmus, vagy a dzsainizmus.
Az OM egyben a legfontosabb gyökér (bija*) mantra, amely leginkább a 7. csakrával (koronacsakra), valamint a 4., a szív csakrával rezonál.
Az OM a kozmoszban visszhangzó, a világegyetem teljességét képviselő, egyben az alkotót megtestesítő, eredendő hang, amelyről az ősi vallások úgy tartják, hogy az OM előtt csak az üres tér létezett, majd az OM rezgéséből született meg a világegyetem.
Mi köze mindennek az edzőtermekben, jóga központokban, ruhákon, ékszereken, matricákon feltűnő szimbólumnak?
Egészen egyszerűen az, hogy ez a szimbólum kapcsolódik közvetlenül a békéhez, a meditációhoz és a spiritualitáshoz.
Ha még nem tetted volna, akkor próbáld ki!
Végy egy mély levegőt és a levegő kifújás közben rezegtesd az „Om” szótagot (ejtsd „aum”). Ismételgesd néhány percig, majd maradj csendben és figyeld meg a benned ébredő béke és nyugalom érzését!
Ha terápiás jelleggel szeretnéd használni a mantrát, akkor az első időkben mindenképp hangosan énekeld, csak idővel térj át a csendben, magadban történő mantrázásra!
A mantra jelentése
Random találkozni a mantra Om és Aum formájával, amely szavak közötti különbség egyszerűen a szanszkrit verzió helyesírásából ered, ahol az „Om”-ban az „O” betű „AU” -nak hangzik. Az Aum forma a mantra tényleges hangzására utal.
A mantra hangjai külön-külön jelentéstartalommal bírnak:
- „A” betű a gyors frekvenciájú ébrenlét állapotát, amelyben a tudat kifelé, az érzéktárgyak irányában rögzül (tudatos)
- „U” betű a lassú agyhullámos álom állapotát, amelyben az embernek ugyan nincs közvetlen aktív kapcsolata a külvilággal, mégis ez az állapot is az anyagi világban megélt élményekben gyökerezik (tudattalan)
- „M” betű a gyors agyhullámos mély alvás állapotát jelképezi, amelyben az alvó nem érez vágyat, nem lát álmot. (tudat alatti)
A mantrát minden esetben egy rövid csend követi, amely a végtelen tudatosságot jelképezi.
* A bija mantrák egy szótagos imák, melyek segítenek a lelki tudatosságra összpontosítani.

Mi a véleményed?