A gondolat energia. Az energia mozgásban van, ez pedig érzelmeket eredményez.
Minden egyes alkalommal, amikor egy bizonyos módon reagálsz vagy gondolkodsz, az ugyanazokat a bizonyos érzelmeket fogja benned életre kelteni, ezek ugyanis nem valós, egyéni, hanem tanult tapasztalatokból táplálkozó, automatikus minták (amelyek átlagosan a viselkedésed 95 %-át határozzák meg!).
Amikor megéled az érzelmeidet, vagyis hagyod őket megjelenni, majd elfogadással elengeded őket, akkor azok nem tesznek kárt benned, nem lesznek rád hosszú távú hatással. Ekkor egyszerű útjelzőként funkcionálnak, amelyek azt mutatják, hogy melyik a számodra a helyes út, melyik a helytelen, vagy netalán a veszélyes. Jelzéseket adnak önmagad jobb megértéséhez, elfogadásához és saját magad menedzseléséhez, illetve segítenek a megfelelő reakciók és a számodra legjobb döntési mechanizmusok kialakításában.
Abban az esetben viszont, amikor a külvilágra helyezve a figyelmedet, újra és újra megtagadod, elfojtod az érzelmeidet, azok akkor is megtalálják a módját, hogy kifejeződésre jussanak, csak éppen nem kívül, hanem a tested belül.
Való igaz, hogy nem tanítottak meg bennünket a saját testünkkel kommunikálni és az orvosok jó része még most is lineáris módon, gyógyszerekkel próbálja a számára is meghatározhatatlan betegségeket (illetve betegségnévvel címkézett, de egyébként személyenként eltérő tüneteket) gyógyítani, ugyanakkor az is tagadhatatlan, hogy a világban egyre jobban szaporodnak azok a kutató intézmények és szakmai csoportok, amelyek a modern tudomány ismeretein alapuló, holisztikus szemléletre hívják fel a figyelmet.
Ebben az új világképben olyan törvények érvényesek, mint pl. „a minden összefügg mindennel”, „amint lent, úgy fent”, „az ember maga teremti a saját valóságát” stb. és egyáltalán nem kérdés, hogy nem létezik fizikai fájdalom, mögöttes, azt kiváltó ok nélkül.
A kérdés sokkal inkább az, hogy amikor haladsz az országúton és meglátsz egy figyelmeztető táblát, hogy szakadék közeleg, akkor mit teszel?
Nos, ez nem volt komoly kérdés, mint, ahogyan immáron az sem kérdéses, hogy még ha egyes esetekben szükséges is az orvosi beavatkozás és a gyógyszeres kezelés, valójában a fizikai tünetek hátterének ismerete az, ami elengedhetetlen a tartós egészség helyreállítása, majd megőrzése érdekében.
Az alábbi Érzelmi Fájdalom Térkép a leggyakrabban előforduló fájdalomterületeket és az adott területen a fájdalmat kiváltó leggyakoribb okokat foglalja össze.

Gerinc: tartás, önbizalom hiánya, lelki merevség, elfojtott érzelmek.
Nyak: makacsság, önkényesség, rugalmatlanság,korlátolt gondolkodásmód.
Váll: túlterheltség, teljesítmény / cselekvéskényszer, szorongás.
Felső hát: érzelmi támogatás-, szeretethiány, félelem a szeretettől.
Hátközép: múltban ragadás, bűntudat.
Derék: anyagiakkal kapcsolatos aggodalmak, túlhajszoltság, elfojtott érzelmek.
Csípő: bizonytalanság, bátortalanság, döntésképtelenség.
Könyök: változásoknak való ellenállás, új tapasztalatok befogadásának nehézségei.
Csukló: feszültség, lendülethiány, fásultság.
Térd: makacsság, büszkeség, túlzott egó, rugalmatlanság.
Boka: rugalmatlanság, bűntudat, múltbéli sérelmek.
Bütyök: Gyökér verési nehézségek, elfojtott érzelmek, bizonytalanság.

Mi a véleményed?